Jak jsme získali lásku k betlémům

Papírové betlémy sbíráme přibližně od roku 1992. První, který jsme si s manželem koupili, byl od Josefa Weniga. Tento betlém však většina lidí pokládá za betlém Josefa Lady. Během následujících dvou let jsme si koupili dalších pět. Vystříhali  je, obkreslili na překližku a manžel pak figurky vyřezal lupínkovou pilkou. Nakonec jsme vystříhané figurky nalepili na ty vyřezané a postavili je na dřevěný podklad. Jejich krása a práce s nimi nás tak zaujala, že se staly naším sběratelským koníčkem.

Betlémy se na trhu začaly objevovat po roce 1989 a v současné době jich je spousta.

K této lásce mě přivedl můj tatínek,  který si v roce 1968 vystříhal betlém Mikoláše Alše vycházejícího ve čtyřech výdáních v týdeníku Květy. Každý týden jsme se těšili na nové figurky, které obohatí předvánoční atmosféru. Maminka z toho ovšem tak velkou radost neměla. Před Vánocemi se peče cukroví, uklízí a vše se chystá na svátky. Bydleli jsme v činžovním bytě 2+1 a kuchyň měřila i s vestavěnou kuchyňskou linkou 1,5x2m. Tatínek na konci stolu od kuchyňské linky vyřezával z překližky figurky na podlepení a maminka na druhém konci pekla cukroví. A tak mnoho děkovných pohledů od maminky nedostal. Vedle překližky byly plechy s cukrovím a vůně, která se linula z trouby navodila překrásnou předvánoční atmosféru. Alespoň tak jsme to vnímaly  my,  děti.

                         

Tuto krásu jsme chtěli připravit i pro naše děti. Škoda jen, že v jejich dětství betlémy k sehnání nebyly. Přesto si myslím, že jsme v nich lásku k této kráse probudili. Nyní jsou dospělí a se sbírkou pomáhají. Dcera ji obohatila o nádherné kousky z Anglie, kde byla v roce 2009 jako au-pair. Jejím dílem je i práce na počítači, kde vytvořila naše webové stránky a veškeré tištěné prezentace. Syn poskytl sílu při vybudování místnosti pro tuto rozsáhlou sbírku. Největší úsilí vynaložil můj manžel, který ze staré kůlny plné různého „někdy se hodícího“ harampádí a přístřešku pro auto, vytvořil tuto stavbu. Velký dík patří i mému tatínkovi, který figurky mnoha betlémů nalepil na překližku a vyřezal. Vrátil se tak do mladých let a myslím, že je to i překrásně využitý čas. 

 

Alena Kabátníková