Od Adventu do Vánoc

02.12.2011 20:22

 

"Adventní čas", 

je období, ze kterého by měla zářit pohoda, láska a klid, leč žijeme ve velmi uspěchané době a na všechny tyto vlastnosti zapomínáme.

Nebudu zde psát o adventu, neboť knihy i časopisy jsou tohoto tématu plné, ale chtěla bych vás seznámit s úžasnou knihou, která vyšla již v roce 1988. Napsal ji František Kožík a jmenuje se " Svátky krásné hvězdy". 

František Kožík zde vypráví příběh pražské rodiny Havlových, která vymění oslavu Vánoc v pražském bytě za tradiční Vánoce v Jizerských horách u prarodičů, kde se setká i s ostatními členy rodiny. Autor navozuje nádhernou atmosféru předvánočního nakupování dárků, pečení cukroví, ale i školní besídku syna Havlových. Úplnou samozřejmostí je obstarání jednoho dárku, který každý vybírá s láskou pro toho druhého a vůbec nezáleží na tom, kolik za něj utratí. 

Děj se pomalu přesouvá z šedé Prahy do bílé nádhery Jizerských hor. Babička s dědečkem dodržují vánoční zvyky a pražské děti jsou vtaženy do krásné pohody tradičních Vánoc.  Vzpomíná se na dobu dávno minulou, vypráví se různé vánoční příběhy a děti se dozvědí,  jak se slaví tyto svátky i v jiných zemích. Prožijete radovánky na zasněžených kopcích i narození miminka v sousedství.

Nejtěžším úsekem je konec knihy, kdy se rodina Havlových vrací zpět z pohádky do reality uspěchaného života. 

 

Nepamatuji si, kdy jsme přesně tuto knihu koupili, ale děti byly ještě malé. Stalo se naším  zvykem, že se příběh začíná číst  o první adventní neděli. "Svátky krásné hvězdy" čtu každý rok já i má dcera a nevadí, že známe děj skoro zpaměti. I kdybych za celý rok neměla čas na knihu žádnou, poetický příběh rodiny Havlových si přečíst musím.  V loňském roce se nám podařilo sehnat tuto knihu i pro dceru k Vánocům, takže letos se již o ni nemusíme prát.

Máte-li možnost knihu "Svátky krásné hvězdy" si půjčit, udělejte to a přečtěte si ji. Je opravdu nádherná. A pokud se k ní nedostanete, zkuste si vzpomenout  na Vánoce, jaké jste  prožívali vy. Na vyprávění příběhů vašich rodičů, prarodičů nebo jen lidí z vašeho okolí.

Zastavte se na chvilku a nechte si vyprávět historky lidiček, kteří jsou ve vašich srdcích. To, že nestihnete umýt okna nebo vyleštit nábytek, není podstatné.

 

 

Přejeme vám všem klidné a pohodové čekání na nejkrásnější svátky v roce. VÁNOCE.