Staročeská půda

Po rozsáhlé rekonstrukci v létě roku 2014 nahradila světničku našich babiček "staročeská půda". Ovšem nadále je zde pro vás připraveno menší posezení a pro děti kouteček na hraní.

Část půdy nám zde také obsadily čarodějnice, které ještě nedávno létaly okolo všech betlémů.

 

Světnička našich babiček

  

 Součástí našich betlémů je i malá světnička s dobovým kočárkem, nábytkem a malým posezením. Uvidíte zde drhlen na borůvky, starý kolovrat, různé kuchyňské náčiní, ruční pily, valchu, ale i plechový nočník z dob našich babiček. Součástí je i výstavka části sbírky krojovaných panenek. Některé kroje, které uvidíte v betlémech Heleny Horálkové, je možné shlédnout i na panenkách v naší světničce. Většina jich pochází z období roku 1974 – 1980 z dovolených po Českých, Moravských i Slovenských krajích. Najdete  zde i kroje, které nám na panenky ušila pani Hana Peroutková z Malé Bělé. Je to úžasná paní, která má obrovský dar v umění vytvořit takto nádherné kroje. Několik krojů nám vypracovala i paní Petra Chocholoušová, která se též stará, aby nikdo nezapomněl na krásu věcí a oděvů vytvořených našimi předky.

Pokud si budete chtít odpočinout, můžete posedět v naší světničce s šálkem kávy, bylinkového nebo ovocného pečeného čaje.

A aby toho nebylo málo, můžete v našich betlémech vidět i rej čarodějnic. Největší z čarodějnic je Kabátnice Smradlavá. Dále unikátní Žblabuňka Rybniční, Julča Boubelatá, Řehtačka Anglická a další. Několik těchto úžasných dam nám věnovala pani Miroslava Kabátníková.